Áder János volt államfő a Pannon Egyetem rektorával, Gelencsér Andrással beszélgetett a fenntarthatóság, a megújuló energiák és a modern életmód kihívásairól a „Kék bolygó” című podcast adásában. Áder a beszélgetés során kihangsúlyozta, hogy az emberek energiafelhasználása háromszor gyorsabban nő, mint a népesség, ami jelentős környezeti kihívást jelent.
Gelencsér András a beszélgetésben elmondta, hogy a Föld ásványkincseinek kimerülése miatt a jövőben akár az energetikai átállás fedezetét is nehéz lesz biztosítani. Kiemelte, hogy a Föld anyagforgalmi szempontból zárt rendszer, és az emberi beavatkozások a koncentrált nyersanyagok szétoszlását eredményezhetik.
A dubaji klímakonferencia kapcsán Áder János arra utalt, hogy a megújuló energia termelésének 2030-ig történő megháromszorozása a cél, azonban Gelencsér szerint a megújuló energia termeléséhez szükséges eszközök előállítása szintén fosszilis erőforrásokra támaszkodik, amelyek nem állnak rendelkezésre ebben a rövid időszakban.
A beszélgetés során a klímacsúcsok hatékonysága is szóba került, Gelencsér szerint a párizsi éghajlatvédelmi egyezmény iránymutatásai sem kerülnek betartásra, és a fosszilis energia kibocsátása továbbra is növekszik.
A nap- és szélenergia felhasználhatóságát illetően Gelencsér megjegyezte, hogy a stabil villamosenergia-termeléshez továbbra is szükség van a fosszilis nyersanyagokra vagy az atomenergiára.
A hidrogénenergia kapcsán Gelencsér úgy vélekedett, hogy az EU hidrogénstratégiája „illúzió”, mivel a hidrogén előállítása és felhasználása nem hatékony, és az üvegházhatású metán koncentrációjának növekedését idézheti elő.
Áder János az atomenergia szerepére is rákérdezett, mire Gelencsér András kiemelte, hogy a jelenleg működő több mint négyszáz reaktorblokk stabil és hatékony energiaforrást biztosít. Egy erőmű jelentős mennyiségű áramot termelhet, minimális anyagfelhasználással.
A környezettudós szerint az atomenergia sem jelent teljes megoldást, hanem az emberiségnek az anyag- és energiafelhasználás visszafogására és a túlzott fogyasztás korlátozására van szüksége a jövő fenntarthatósága érdekében.
Az Áder János és Gelencsér András közötti beszélgetés rávilágít a modern kor környezeti és energetikai kihívásaira, hangsúlyozva a fenntartható fejlődés és a környezettudatos életmód fontosságát. A megújuló energiaforrások, az atomenergia és a fogyasztási szokások átgondolása elengedhetetlen a jövő generációi számára.