Az ultraibolya (UV) fény különleges tulajdonságai révén nagyszerű eszköz lehet a fertőtlenítésben. Több különböző területen alkalmazzák, az egészségügyben, az élelemiszeriparban és különböző iparágakban, hiszen képes elpusztítani a baktériumokat, vírusokat és más kórokozókat.

Az UV-C tartományba eső sugárzás alkalmas erre a célra, ezért előszeretettel használják például műfogsorok vagy fogszabályzók higiéniai tisztítására is. Lássuk most, hogy milyen módszerrel végzi a dolgát

Hogyan pusztítja el a kórokozókat?

Az UV-C fény rövid hullámhosszúságú sugárzása mélyen behatol a mikroorganizmusok sejtjeibe, és károsítja azok örökítőanyagát, vagyis a DNS-üket. Ennek következtében a sejtek működése megszűnik, így már nem tudnak tovább szaporodni. Ez a folyamat elpusztítja a kórokozókat, így azok nem jelentenek veszélyt sem az emberi szervezetre, sem a környezetre.

Hol használják az UV-C fényt?

A mesterségesen előállított UV-C sugárzást sokféle módon alkalmazzák a fertőtlenítésben. Sok esetben használják különböző felületek kezelésére, például kórházakban, laboratóriumokban és élelmiszeripari létesítményekben. De a víztisztításban is elfogadott módszer, hiszen képes semlegesíteni a káros mikroorganizmusokat anélkül, hogy vegyi anyagokat kellene hozzáadni a vízhez. A levegő sterilizálására is alkalmazzák, például légkondicionáló berendezésekben, ahol a beáramló levegőt szűrik így.

Az UV-fény típusai

Az ultraibolya sugárzás különböző tartományokba sorolható: UV-A, UV-B és UV-C. A Napból érkező UV-A és UV-B sugárzás sokaknak ismerős lehet a hírekből, hiszen sokat hallani róluk, ettől lesz szép barna a bőr, és felelőtlen napozás esetén a leégés is előfordulhat.

Az UV-C sugárzás a legrövidebb hullámhosszúságú, és a Föld légköre gyakorlatilag teljesen kiszűri, mielőtt elérné a felszínt. Ha nem így tenne, annak rossz végkimenetele lenne, mert ezek a sugarak rendkívüli módon roncsoló hatásúak. Azonban észszerűen használva kiváló fertőtlenítő ez a típusú ultraibolya fény. Az UV-C tartományba eső fény hullámhossza 100 és 280 nanométer között mozog, és leginkább 265 nanométer környékén fejti ki legerősebb fertőtlenítő hatását.

Miért környezetbarát megoldás?

Az UV-C fény mellett szól, hogy vegyszerek nélkül képes elpusztítani a mikroorganizmusokat. Ez mint már említettük, rendkívül hatékony módszer, de környezetvédelmi szempontból is kedvezőbb alternatívát kínál a vegyi anyagoknál. Éppen ezért egyre több helyen alkalmazzák, főként olyan környezetekben, ahol fontos a higiéniai előírások betartása, például kórházakban, élelmiszer-előállító üzemekben vagy közintézményekben.

Napjainkban már az otthonokban is megjelennek különböző eszközök formájában, mint pl. a vespeo ultrahangos szájhigiéniai tisztító, mely UV-fénnyel kombinálva fertőtleníti a benne elhelyezett tárgyakat.