Ahogy elkezd az idő hűvösödni, és egyre többször esik eső, ráadásul még köd is képződik, megnövekszik a páraszint beltérben. Mivel ilyenkor már egyre többet tartózkodunk bent, a komfortérzetünk és az egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy mekkora a pára mennyisége. Optimálisnak a 40-60% közötti szint mondható. Amennyiben ez alá csökken, párásítani kell, ha pedig megemelkedik, akkor párátlanításra van szükség.

Ebben hatékony segítség lehet egy páramentesítő készülék, amit akár a Páramentesítő.hu webáruházban is beszerezhetünk. Persze sok egyéb házi praktika is létezik, de tartós és hatékony megoldás leginkább egy ilyen berendezéssel érhető el.

Azért, hogy teljes legyen a kép, hozunk most néhányt tippet, amivel jól kezelhető a magas páraszint. De mi okozza, mitől párásodik az otthonunk?

Mitől emelkedik 60% fölé a páraszint?

Vannak, akik a rossz szigetelést okolják a párásodásért, és az öreg házak természetes velejáróinak tekintik a nedvesedő falakat. Tény, hogy hozzájárul a páralecsapódáshoz, de korántsem ilyen fekete-fehér a kép! Egyre több új építésű lakóépületnél jelentkezik ez a probléma. Ebben az esetben az is ok lehet, hogy nem száradtak ki jól a falak a munkálatok során, de az is, hogy túl jól zárnak a nyílászárók.

Előfordulhat ugyanakkor, hogy heves esőzések miatt növekszik meg a pára mennyisége. De a mindennapi életvitelünk is hozzájárulhat ehhez. Vagyis a főzés, fürdés, teregetés gyakorisága, valamint a szellőztetés hiánya.

Mi mindent okozhat a tartósan magas páratartalom?

Ha túl nedves a levegő otthonunkban, előbb-utóbb penészedési folyamatok indulnak el. Ez pedig se nem esztétikus, se nem egészséges. Ugyanis allergizáló tényezőként hat az arra érzékenyeknél. Vagyis felső légúti panaszok jelentkezhetnek. Nem beszélve arról, hogy bizonyos eszközök elkezdenek rozsdásodni, korrodálódni akkor, ha tartósan magas a páraszint. Sőt, az épületek állagára sincs jó hatással.

Mit tehetünk ellene?

Először is szerezzünk be egy higrosztátot vagy időjárás-állomást, ami megmutatja, hogy hány százalékon áll a pára mennyisége az egyes helyiségekben. Amennyiben ez az érték 60% feletti, akkor páramentesítés szükséges. Hogy hogyan?

  • Elsőként szellőztessünk! Tegyük ezt rendszeresen, télen-nyáron.
  • Felújításnál használjunk lélegző festéket.
  • Fürdés helyett inkább zuhanyozzunk, és lehetőség szerint gyorsan, hogy minél kevesebb pára csapódjon le.
  • Fedőt tegyünk az edényre, amikor főzünk, és kapcsoljuk be a konyhában a páraelszívót.
  • Ha megoldható, ne teregessünk bent, inkább használjunk szárítógépet, ha nincs kertünk vagy erkélyünk.
  • Mindezek mellett érdemes beszerezni egy páramentesítő berendezést is.

A párátlanítóknak többféle típusa létezik, választhatunk klasszikus és okos megoldások közül is. A vásárlás előtt fontos figyelembe venni az adott helyiség méretét, illetve a készülék kapacitását. Ennek ismeretében hozzuk meg a döntést, és nem fogunk csalódni az eredményben!