A Roland Berger tanácsadó cég tanulmánya szerint 2030-ra várhatóan 110 millió tonnára, míg 2040-re akár 240 millió tonnára is növekedhet a globális hidrogéntermelés. Ez jelentős növekedést jelent a jelenlegi 95 millió tonnához képest.
Keresleti diverzifikáció
2030-ra a kereslet egyre diverzifikáltabbá válik. A feldolgozóipar továbbra is domináns lesz, a megtermelt hidrogén közel felét (48 százalékát) felhasználva. Ezenkívül a mobilitási és energiaágazat is jelentős szerepet fog játszani a kereslet oldalán, 30, illetve 15 százalékos arányban. Az épületek fűtése a kereslet 7 százalékát teszi majd ki.
Zöld hidrogén projekt kapacitások
A zöld hidrogén projektek kapacitása 2030-ra 119 gigawattra (GW) nő. Ez azonban csak a kormányzati vállalások fele, és ötöde annak a szintnek, amellyel tartható lenne a Párizsi Klímacsúcson meghatározott 1,5 Celsius fokos globális átlaghőmérséklet-növekedés.
A hidrogénipar kritikus évtizede
Szakértők szerint a következő évtized kritikus lesz a hidrogénipar számára, különösen a zöld hidrogéntermelés és a szén-dioxid-mentesítés területein várható jelentős előrelépés.
Tiszta hidrogén aránya és gazdasági keret
2030-ra a tiszta hidrogén aránya elérheti a 12 százalékot. A hidrogénstratégia sikere azon múlik, hogy sikerül-e olyan gazdasági keretet megalkotni, amely a tiszta hidrogént megfizethető alternatívává teszi.
Pozitív példák
Pozitív példaként említik az Egyesült Államokban a zöld átmenetet támogató szabályozást (Inflation Reduction Act) és Európában a fenntartható repülési üzemanyagokra, valamint az alternatív üzemanyagokra vonatkozó kvótákat, amelyek megbízható piacot teremtettek a hidrogén számára.
Központi feladatok és strukturális keret
Az elkövetkező időszakban a központi feladat egy strukturális keret létrehozása lesz, mert az elszigetelt ösztönzők és szabályozások csak elszigetelt projektekhez vezetnek – hangsúlyozta Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere.
kép és szöveg forrása: mti