Nem jó dolog az aranyér, igen kellemetlen tünetekkel jár a betegség. Sajnos azonban nem sokan fordulnak vele orvoshoz, inkább otthon próbálják meggyógyítani magukat. Pedig a kivizsgálást ez nem helyettesíti, csupán a kellemetlen szimptómák csökkenthetők így.

Cikkünkben bemutatunk pár módszert, ami hasznos lehet az aranyér otthoni kezelése esetén, de ezeken túl arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ha valamilyen problémát tapasztalunk a végbél tájékán, akkor keressünk fel proktológust! A Dr. Bánfalvi Aranyér Központ munkatársai például rendkívül segítőkészek, és nagy tapasztalattal rendelkeznek.

Amit az orvosok tudnak tenni

Az orvostudomány régóta ismeri az aranyeresség nevű betegséget, amelynek két fajtája van: külső és belső aranyér. Mi, laikusok nem tudhatjuk, hogy a tüneteink alapján melyikkel állunk szemben, éppen ezért fontos, hogy meglátogassuk az orvost.

A kivizsgálástól nem szabad félni, egyáltalán nem olyan rettenetes, mint sokan hiszik – főleg, ha egy szakmailag is elismert magánrendelőt választunk, ahol a munkatársak empatikusak, megértőek.

A kezelés is ily módon személyre szabott lesz. Más lesz a helyes gyógymód ugyanis annak, aki régóta visszatérő problémával küzd, és megint más egy kismamának, akinél a szülés hatására jelent meg az aranyér.

A műtétre csak a legvégső esetekben kerül sor – ez is elvégezhető ma már ambuláns beavatkozásként is. Amit inkább javasolnak az orvosok: azok a gyógyszerek, kenőcsök – de mindenekelőtt az életmódváltás!

Mit tehetünk otthon mi?

Ha észleljük a tüneteket, gondolkodjunk el azon is, mi magunk min változtathatunk. Több sport, kevesebb stressz például biztosan jót tesz majd. Sokan az ülőmunka hatására lesznek aranyeresek, mások az idegeskedés miatt járnak gyakran vécére, ami miatt az aranyér kialakulhat, kiújulhat.

Nem biztos, hogy egy, a gyógyszertárban beszerzett, nem vényköteles kenőcs majd megoldja a problémákat – a tüneteket eltüntetheti ideig-óráig, de a kiváltó okot nekünk kell megszüntetnünk.

Táplálkozzunk egészségesen, fogyasszunk rostokban gazdag ételeket, továbbá rendszeresen sétáljunk, jógázzunk, kocogjunk – kinek mi esik jól. A meditálás technikáját is megtanulhatjuk, hogy le tudjuk csendesíteni az elménket, hogy kizárjuk a stresszt.

Ülőfürdő: jó vagy sem?

Azok, akik kellemetlen panaszokkal küzdenek, esküsznek az ülőfürdőre. Ezt az orvosok sem tiltják, azonban fontos, hogy higiénikus körülmények között vegyünk ülőfürdőt. Mindig alaposan tisztítsuk meg a kádat előtte, használjunk klóralapú, vírusölő tisztítószereket, majd jól öblítsük át a felületet.

Sose forró vagy hideg vízbe üljünk bele, mert ez csak további gondokat okozhat – a kellemesen meleg hőfok lesz a jó. Tehetünk az ülőfürdőbe gyógykészítményeket – például illóolajokat, gyógynövényeket – is, amennyiben nem vagyunk ezekre allergiásak.

Körülbelül 8-10 cm-nyi víz elegendő lesz, nem kell az egész kádat teletöltenünk. Napjában többször is megismételhetjük így ezt az otthoni gyógymódot.

Ne feledjük azonban: ez nem hoz gyógyulást, csak segít elviselhetőbbé tenni a kellemetlen tüneteket.