A korlátolt felelősségű társaság (Kft.) az egyik legnépszerűbb cégforma Magyarországon, amely ideális választás lehet mind kisebb, mind közepes vállalkozások számára. Az alapítás folyamata viszonylag gyors, és rugalmasan igazítható a vállalkozás igényeihez. Nézzük meg, hogyan zajlik a Kft. alapítása és miért érdemes ezt a cégformát választani.
A Kft. alapításának lépései:
A Kft. alapítása egyedül nem megy, mindenképpen szükséges hozzá legalább egy ügyvéd, a legegyszerűbb azonban, ha megbízunk egy cégjoggal foglalkozó vállalkozást. Ők nem csak a jogi kérdésekben segítenek eligazodni, de igény szerint akár olyan extra szolgáltatásokat is nyújtanak, mint a könyvelés vagy éppen a székhelyszolgáltatás, illetve az alábbi lépésekben is mind segítenek:
- Előkészületek és az alapítók meghatározása: Első lépésként a Kft. alapítói (egy vagy több személy vagy cég) döntést hoznak a társaság megalapításáról. Fontos megállapítani az üzleti célt, a társaság nevét, valamint az alapító tagok jogait és kötelezettségeit.
- Társasági szerződés megkötése: A Kft. alapításához szükséges egy ügyvéd által ellenjegyzett társasági szerződés, amely tartalmazza a cég nevét, székhelyét, tevékenységi körét, a törzstőke összegét és az alapító tagok adatait.
- Törzstőke befizetése: A Kft. alapításához minimum 3 millió forintos törzstőke szükséges, amelyet az alapítók közösen biztosítanak. Ez a törzstőke lehet készpénz, de apport (nem pénzbeli hozzájárulás) is, például ingatlan vagy gépjármű.
- Cégbejegyzési kérelem benyújtása: Az ügyvéd által elkészített társasági szerződéssel együtt a cég alapítói benyújtják a cégbejegyzési kérelmet a Cégbíróságnak. Ezzel együtt történik a Kft. adószámának, statisztikai számjelének és KSH azonosítójának igénylése.
- Cégbejegyzés és működés megkezdése: Amennyiben a Cégbíróság jóváhagyja a kérelmet, a Kft. hivatalosan bejegyzett társaságként működhet. Ezután megkezdhető az üzleti tevékenység.
A cégforma előnyei és hátrányai
A Kft. alapítása tehát nem egy ördöngösség, pláne, ha van benne segítségünk. Azonban milyen helyzetben érdemes ezt a cégformát választani a többi helyett? Az egyértelműen előnyök közé tartozik a korlátolt felelősség – ahogy a névből már sejthető –, ami azt jelenti, hogy a tulajdonosok csak a törzstőke összegéig felelősek a társaság kötelezettségeiért, a magánvagyonuk biztonságba van.
További előnyök közé tartozik még a rugalmas működés, mivel a társasági szerződés később egyszerűen módosítható, ennek köszönhetően pedig a tulajdonosváltás is egyszerű. Emellett az alapítás is egyszerű és gyors.
A kft. alapítása ellen szólhat, hogy mindenképpen szükség van minimum 3 millió forint törzstőkére. Bizonyos méret felett kötelező a könyvvizsgálat, illetve könyvelési kötelezettsége is van a vállalatnak, ezért a könyvelésen nem lehet spórolni.
Mi a többi lehetőség?
Kft. alapítása helyett dönthetünk még más cégformák mellett is, most röviden ezekkel hasonlítjuk össze a Kft-t. A Bt. (betéti társaság) alapításához minimum két emberre van szükség, az egyik (a beltag) teljes vagyonával, a kültag viszont csak az általa befizetett törzstőke mennyiségééig felelős a társaság működéséért. A Bt. alapítása szintén egyszerű, ráadásul nincs meghatározva minimum tőke, cserébe kötöttebb szervezeti és pénzügyi struktúrái vannak, mint a Kft-nek.
Az Rt. (részvénytársaság) alapvetően nagyobb cégek számára jó megoldás, mivel az alapításhot minimum 5 millió forintos törzstőkére van szükség (20, ha nyíltkörű részvénytársaságot akarunk alapítani). A működése is bonyolultabb és az adminisztratív terhek is komolyabbak, viszont a tőkeszerzés egyszerűbb – pláne a nyílt részvénytársaságok esetében.
Szintén dönthetünk még amellett, hogy egyéni vállalkozást indítunk. Mind közül ez a legegyszerűbb és lényegében nincs is hozzá szükség semmire, azonban a növekedést is ez korlátozza a legjobban. Főleg másodállásban, diákoknak, nyugdíjasoknak kínál az egyéni vállalkozás vonzó alternatívát, vagy azok számára, akik a hobbijukból szeretnének legális jövedelemre szert tenni.
Összegzés
A Kft. alapítása ideális választás olyan vállalkozások számára, amelyek komolyabb pénzügyi forrásokat és hosszabb távú növekedést terveznek. Korlátolt felelőssége és rugalmas működése miatt biztonságos megoldást nyújt a tulajdonosok számára. Ugyanakkor azok számára, akik kisebb vállalkozást indítanának vagy alacsonyabb költségekkel szeretnék működtetni cégüket, érdemes lehet megfontolni a betéti társaságot vagy az egyéni vállalkozást.