Ahhoz, hogy könnyebb legyen a LED-es termékek kiválasztása és megvásárlása, érdemes tisztában lenni néhány világítástechnikai fogalom jelentésével. Most a színhőmérséklet jelentését vesszük górcső alá.

Színhőmérséklet: a fény különböző színű és hőmérsékletű lehet

A fényforrások színhőmérséklete egy olyan adat, ami minden fényforrást jellemez. A LEDLámpaház.hu oldalán kapható fényforrásoknak a színhőmérséklete is azt határozza meg, hogy az milyen színérzetet kelt.

A klasszikus, hagyományos lámpák esetében a fény az izzószál izzásából jön létre, így az izzószál színhőmérséklete azonos a izzószál színhőmérsékletével, meleg fehér fényt eredményez. A LED fényforrások gyártása azonban lehetővé tette, hogy többféle színhőmérsékletű fény közül választhassunk.

A meleg színhőmérsékletű fény általában kellemes narancssárga vagy vörös színű, és eltérő tulajdonságokkal rendelkezik, mint a hideg színhőmérsékletű fény, ami jellemzően kék vagy fehér.

A fény színe fiziológiai hatással van ránk – milyen színhőmérsékletek vannak?

A színhőmérsékletet kelvinben (K) szokták megadni. A hagyományos izzók színhőmérséklete 2800K-3000K körüli, azaz meleg fehér. Ebben a fényben kicsit sárgás színben látszanak a tárgyak.

Az első fehér színnel rendelkező LED-ek 6500K körüli színhőmérséklettel rendelkeztek, ami még hideg fehér, kékes színű fényt adott. Ezt a meleg fehér színhez viszonyítva sokan nagyon kellemetlennek tartották, ezért elkezdtek melegebb színhőmérsékletű LED fényforrásokat gyártani.

Háromféle színhőmérséklet létezik, amelyek a következő Kelvin tartományokba tartoznak:

  • A meleg fehér: 3300K alatt
  • A természetes (semleges) fehér: 3300K és 5300K között
  • A hideg fehér: 5300K fölött

Milyen színhőmérsékletű lámpát válasszunk?

Ez az a kérdés, amire nem könnyű jó választ adni, hiszen szubjektív, hogy kinek melyik fényérzet szimpatikusabb. Ettől függetlenül a tapasztalatok alapján:

  • A melegebb, sárgás fénynek nyugtató hatása van.
  • A hideg fény javítja a koncentrációs képességet, ébren tart, ezért főként irodák, üzletek megvilágítására szokták ajánlani.
  • A meleg fehér izzókat javasolt a nappaliba, a hálószobába alkalmazni.
  • A természetes fehér fényt a nappaliba, a dolgozószobába, a fürdőszobába, a konyhába célszerű választani, oda, ahol a napközbeni tevékenységünket végezzük.

Ettől függetlenül személyenként eltérő lehet, hogy ki milyen fényt szeret. Léteznek szabályozható színhőmérsékletűek, így az aktuális tevékenységünkhöz tudjuk igazítani a fényt.

Mivel a színhőmérsékleti skála szerinti kék fény megzavarhatja a cirkadián ritmust, ezért érdemes lefekvés előtt néhány órával korlátozni a kék fényt. A hálószobai lámpáknak meleg fényűnek kell lenniük, optimális esetben 3000 alatti Kelvin értékkel. Mindez a legtöbb más beltéri lámpáról is elmondható.

Amikor ugyanabban a szobában dolgozunk és alszunk, akkor a megoldást az okosvilágítás jelenti, különösen azok az izzók, amelyek a színhőmérséklet változtatására képesek. Alkalmazd te is sikerrel bármelyik megoldást!