A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye szerint új törvénymódosítási javaslatot nyújtanak be az Országgyűlésnek, melynek értelmében az apasági szabadság kivételének lehetősége a jelenlegi két hónapról négy hónapra emelkedne. A kezdeményezés célja, hogy minden édesapa számára nagyobb rugalmasságot biztosítson a szabadság időzítésében, támogatva a munka és a magánélet egyensúlyát, és lehetőséget adva a szorosabb családi kapcsolatok kialakítására.
A 2023-ban bevezetett változások értelmében már duplájára nőtt az apasági szabadság hossza, így az eddigi ötről tíz napra bővült. Ez a módosítás azzal a szándékkal született, hogy több időt biztosítson az édesapák számára az újszülött gyermekükkel való együttlétre, tovább erősítve a családi kötelékeket. Az újabb javaslat azt is elősegítené, hogy a szabadságot még rugalmasabban, a családi igényekhez igazodva vehessék igénybe az édesapák.
Az NGM közleménye kiemeli, hogy az eddigi két hónapos időkeret sok esetben nem bizonyult elegendőnek a szabadság kihasználására. Különösen igaz ez koraszülött vagy hosszabb kórházi kezelésre szoruló újszülöttek esetében, illetve olyan helyzetekben, amikor az apaság bírósági elismerése elhúzódik. Az apasági szabadság négy hónapos intervallumban történő igénybevételének lehetősége több család számára jelenthetne segítséget az időzítés tekintetében.
A javaslat értelmében a szabadság továbbra is rugalmasan, két részletben is igénybe vehető, ami lehetőséget nyújt arra, hogy az apák az őket körülvevő családi körülményekhez igazodva választhassanak időpontot. Az apasági szabadság első öt napjának költségeit a munkáltatók visszaigényelhetik az államkincstártól, ami támogatja a családok anyagi helyzetét és motiválja a szabadság kihasználását.
A törvényjavaslat további elemeket is tartalmaz: tisztázza a készenléti munkakörökkel kapcsolatos jogi kérdéseket, segíti a választásokon való részvétel jogi hátterének biztosítását, és finomításokat javasol a munkavédelmi szabályozásokban, valamint a bérpótlék rendszerében. Az NGM tájékoztatása szerint ezek a változások mind a munkavállalói, mind a munkáltatói oldal számára átláthatóbb szabályozást eredményezhetnek.
Forrás: www.mti.hu