A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey szerint a brit gazdaságban már láthatóak azok az egyértelmű jelek, amelyek a múlt év második felében kialakult recesszió végét jelzik. Bailey a londoni alsóház pénzügyi bizottságának meghallgatásán tett kijelentéseivel bizakodást váltott ki, különösen azzal kapcsolatban, hogy a brit jegybank nem várja meg az infláció 2 százalékos célszintre való visszatérését a kamatcsökkentések megkezdésével.
A brit gazdaság 2023 negyedik negyedévében 0,3 százalékos GDP-csökkenést regisztrált, követve a harmadik negyedévi 0,1 százalékos visszaesést, így technikai értelemben recesszióba került. Azonban Bailey szerint ez a recesszió „nagyon csekély” mértékű volt, és a friss adatok már a gazdasági fellendülés kezdetét sugallják.
A brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat aktivitását jelző szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-index (BMI) januárban 52,9-re emelkedett, ami az ágazatok élénkülését jelzi. Bailey kiemelte, hogy a tavalyi két utolsó negyedévben tapasztalt kumulatív 0,5 százalékos GDP-visszaesés az 1970-es évektől kezdve a legenyhébb recessziók egyike volt Nagy-Britanniában.
A Bank of England alapkamata jelenleg 5,25 százalékon áll, ami 15 éves csúcsot jelent. Azonban Bailey szerint nem szükséges megvárni az infláció visszatérését a 2 százalékos célszintre a kamatcsökkentések elkezdéséhez, ami arra utal, hogy a jegybank már 2024-ben kamatcsökkentési ciklust indíthat. Ez különösen fontos, tekintve, hogy januárban a brit gazdaságban 4 százalékos éves inflációt mértek, ami kétszeresen haladja meg a célszintet.
Bailey nem részletezte a kamatcsökkentési ciklus kezdetét vagy mértékét, de megjegyezte, hogy „nem észszerűtlenek” a piaci várakozások, amelyek már a közeljövőben számolnak a kamatszint csökkenésével. Ez a hír várhatóan pozitív hatással lesz a brit gazdaságra, különösen a vállalatok finanszírozási költségeire és a fogyasztói hitelezésre.