A Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) kutatói jelentős áttörést értek el a zöldalgák áramtermelési képességének vizsgálatában. Az intézmény honlapján közzétett információk szerint az SZBK munkatársai, Nia Petrova vezetésével, egy olyan zöldalga törzset azonosítottak, mely akár tízszer nagyobb áramtermelésre képes, mint a korábban ismert fajok.
A kutatás a fotoszintetizáló mikroalgák elektromos áram termelési potenciáljára összpontosított. Ezek a mikroalgák bio-fotovoltaikus (BVP) eszközökben hasznosítják a fény energiáját, ahol a fotoszintetikus rendszeren keresztül áramló elektronok egy része elektromos áramot generál.
A jelenlegi BVP-eszközök hatékonysága azonban alacsony, ami korlátozza ipari méretű alkalmazásukat. Nia Petrova és csapata azonban egy új algatörzset, a Parachlorella kessleri MACC-38-at azonosított, amely körülbelül tízszer erősebb áramtermeléssel rendelkezik, mint az eddig ismert algafajok. Ez az áramtermelés elsősorban fotoszintetikus eredetű, és a folyamat során az algasejtek életképességüket megőrzik.
Ez a felfedezés jelentős hatással lehet a BVP-eszközök hatékonyságának növelésére, amiáltal a zöldalga-technológia valódi alternatívává válhat a fosszilis energiaforrásokkal szemben, jelentős mértékben csökkentve a karbonlábnyomot. Az SZBK kutatásának eredményeit a Bioresource Technology című rangos tudományos folyóiratban is bemutatták, tovább erősítve ezzel a zöldalgák potenciális energiatermelési jelentőségét.
forrás mti