Az Energiaügyi Minisztérium (EM) bejelentette, hogy 2024-ben új időszámítás kezdődik a zöldenergia-tárolói fejlesztések terén Magyarországon. Az EM szerint a magyar gazdaság jövője szorosan összefügg a zöldenergiával, és a kormány célja, hogy az ország a lakások, gépkocsik és ipartelepek területén is élen járjon ezen a területen.

Komoly állami támogatás a tárolói fejlesztésekhez

A hét elején megnyílt pályázatok keretében a családok és vállalkozások 137 milliárd forint támogatást kapnak tárolói fejlesztéseikhez. Egy korábbi kiírás révén további 33 milliárd forint hasznosul energiatárolói beruházásokban. A Mavir és az elosztók projektjeiben már folyamatban vannak a beszerzések, és idén több helyszínen elkezdődhet a kivitelezés.

Rekordok a naperőművi és napelemes rendszerekben

A naperőművi és napelemes rendszerek összteljesítménye 2022 után idén is rekordot döntött. Az éves gyarapodás tavalyelőtt először haladta meg az 1 gigawattot, tavaly pedig több mint 1600 megawatt új kapacitás létesült. 2030-ra akár 12 gigawatt kapacitás is rendelkezésre állhat.

Kihívások a hálózatüzemeltetésben

Az időjárásfüggő megújuló energiák gyors terjedése kihívások elé állítja a hálózatüzemeltetőket és a rendszerirányítót. Tavaly a Mavir több mint ezer negyedórában tapasztalt 400 megawattot meghaladó kiegyenlítetlenséget, ami jelentős növekedés a korábbi évekhez képest.

Integrált energiatároló projektek előrehaladása

A hálózati integrált energiatárolást ösztönző programban már megszülettek a támogatói döntések. Összesen 38 megawatt összteljesítményű és 100 megawattóra összkapacitású tárolót telepítenek 13 helyszínen. A legnagyobb projektben 20 megawattos (60 megawattórás) tároló létesül Szolnoknál. A kivitelezési munkálatok várhatóan 2024 második felében kezdődnek, és 2025 nyárra befejeződnek.

Napenergia Plusz Program és vállalati támogatások

A Napenergia Plusz Program a családokat támogatja a napelemet és tárolót tartalmazó modern rendszerek létesítésében. A gazdasági társaságok 62 milliárd forintos keretösszegű felhívásra jelentkezhetnek a vállalati fejlesztések ösztönzésére. A program vissza nem térítendő támogatást és bevételkompenzációt kínál ipari energiatárolók létesítéséhez és üzemeltetéséhez.

A hazai kapacitás többszörös növekedése

Az új zöldenergia-tárolók létesítésével a hazai kapacitás több mint hússzorosára nő, jelenleg mintegy 20 megawattos szintről. A vállalatok fejlesztéseit pályázati források és rendszerhasználati, valamint csatlakozási díjkedvezmények is támogatják.

A zöldenergia-termelés és -tárolás hozzájárulása

A zöldenergia-termelés és -tárolás növekvő jelentősége hozzájárul Magyarország energiaszuverenitásának megerősítéséhez és a gazdasági növekedés helyreállításához. Az akkumulátoros zöldenergia-tárolás mellett a minisztérium a hidrogén hasznosítását és egy szivattyús-tározós erőmű létesítésének lehetőségeit is vizsgálja.