A hidraulika szelepek működése, fajtái

A hidraulika szelepek olyan elemek, amelyek a hidraulikus rendszeren belül a folyadék útjának irányát szabályozzák, illetve a folyadék útját nyitják vagy zárják. Ezekkel a szelepekkel irányítható a munkavégző elem mozgásiránya, illetve megszakítható a munkavégzés.

Számos különböző típusú hidraulika szelep létezik, más és más felhasználási területtel. Az alapvető hidraulikus szelepek közé tartoznak például a nyomásirányító szelepek, az útszelepek és az áramlásszabályozó szelepek. Az MPH minőségi hidraulikus szelep kínálatában Ön is könnyedén megtalálhatja a megfelelő terméket.

Nyomásirányító szelepek

Feladatuk alapján különböző csoportokba lehet osztani a hidraulikus szelepeket, ezek közül az első a nyomásirányító szelep. Ennek a feladata, hogy a hidraulikus berendezésben, a nyomást előre meghatározott módon befolyásolja.

Funkciója szerint lehet nyomáscsökkentő, nyomáshatároló vagy nyomáskülönbség-állandósító.

  • A nyomáscsökkentő szelep a bemeneti nyomást csökkenti egy előre meghatározott kimeneti nyomásra. Különböző nyomások szükségessége esetén alkalmazzák.
  • A nyomáshatároló a berendezésen belüli maximális nyomást korlátozza.
  • A nyomáskülönbség-állandósító állandósítja a nyomást a rendszer két pontja között változó térfogatáram esetén is.

Útszelepek

Ez a típus a folyadék útját befolyásolja – nyitja vagy zárja – a hidraulika rendszeren belül. Általa vezérelhető a munkavégző elem mozgásiránya és megállítása. Az útszelep állásának ábrázolása egy-egy négyzetben történik. Az útszelepeket a csatlakozások és működési helyzetek száma alapján további alkategóriákra lehet bontani.

Áramlásirányító szelepek

Áramlásirányító szelepeket olyan esetekben alkalmaznak, ahol a motor fordulatszámának vagy a henger sebességének csökkentésére akarják megteremteni a lehetőséget. A fordulatszámot és a henger sebességét is a térfogatáram határozza meg, ezért ezeknek csökkentése érdekében utóbbit kell szabályozni.

A szelepben nyomásnövekedéshez vezet az átfolyási keresztmetszet szűkítése, ami a nyomáshatároló szelep kinyílását eredményezi, így megoszlik a térfogatáram. Ugyanakkor a nyomáshatárolón át elvezetésre kerülő térfogatáram nagy energiaveszteséget eredményez. Változtatható munkatérfogatú szivattyú használata mellett, ez a veszteség csökkenthető.

A hidraulika szelepek terén is folyamatos fejlődés figyelhető meg. A digitalizáció és az okos eszközök térhódítása új lehetőségeket teremt a hidraulikai rendszerek vezérlésében.

A folyamatos adatgyűjtés és monitorozás pedig lehetővé teszi a berendezések működésének optimalizálását, a legnagyobb fokú hatékonyság elérésének érdekében. A teljesítmény növelése mellett a rendszerek energiahatékonyságára és fenntarthatóságára is nagy hangsúly kerül.